Pages Menu
Categories Menu

Napisane Mar 20, 2013 w Biznes, Biznes porady, Finanse i ekonomia | 0 comments

Na poczatek zachodni sasiedzi

Na poczatek zachodni sasiedzi

Relacje ekonomiczne z Niemcami są z punktu widzenia polskiej gospodarki jednymi z najważniejszych. Trudno się temu dziwić, albowiem to największy gracz na europejskim rynku i jedna z największych biznesowych potęg świata. Szereg rodzimych przedsiębiorstw właśnie w Niemczech sprzedaje swoje towary bądź też importuje je nad Wisłę. Codziennie zawierane są nowe kontrakty, prowadzi się wiele szczegółowych negocjacji. Poza znajomością języka liczy się też biegłość w tamtejszych zwyczajach. Pod względem stroju biznesowego Niemcy są dość konserwatywni. Klasycznie skrojone garnitury i garsonki, proste krawaty i białe koszule – to elementarz. Z drugiej strony niemieccy panowie potrafią zwracać uwagę białymi skarpetami, które w towarzystwie garnituru wyglądają kontrowersyjnie.

 

Przy relacjach biznesowych z Niemcami należy zachować powagę i pełen profesjonalizm. Druga strona potrafi się długo przygotowywać do rozmów, ale gdy te już się zaczną, ciężko przyłapać partnerów na jakiejkolwiek nieścisłości. Samemu także trzeba się wykazać biegłością i doskonałą orientacją w temacie. Wątpliwości i znaki zapytania nie są mile widziane – Niemiec nie lubi niespodzianek. Silenie się na dowcip podczas negocjowania warunków współpracy również lepiej sobie odpuścić.

 

Jeśli mamy tendencję do spóźnień, w Niemczech lepiej zmienić podejście. Punktualność jest tam bardzo ceniona. Nawet nieduża „obsuwa” czasowa może na biznesmenie znad Łaby zrobić fatalne wrażenie, a wręcz go urazić.

oferujemy profesjonalne audyty audyt bezpieczeństwa informacji jak audytować firmę www.bricks-bits.com.pl

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *