Pages Menu
Categories Menu

Napisane Lip 21, 2018 w Branża, Finanse i ekonomia | 0 comments

Jastrzębska Spółka Węglowa

Jastrzębska Spółka Węglowa

Największym producentem węgla w Polsce jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Od 2011 roku spółka ta notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych. Utworzona została w 1993 roku. Wówczas na rynku istniało jeszcze sześć innych spółek węglowych.

Wszystkie połączono i utworzono JSW. Kiedy spółka rozpoczynała działalność to w jej skład wchodziły kopalnie – Borynia, Jastrzębie, Zofiówka, Moszczenica, Pniówek, Krupiński, Morcinek. Od 1993 do 2006 roku w spółce przeprowadzono restrukturyzację. Restrukturyzacja miała na celu przede wszystkim wydzielić majątek który nie był bezpośrednio związany z działalnością spółki.

www.bs-radomsko.com.pl

Chciano także na podstawie tego właśnie majątku tworzyć odrębne podmioty prawne. W 1994 roku połączono po raz pierwszy dwie kopalnie. Wówczas Jastrzębie i Moszczenica stały się jednością. Spółka ciągle się rozwijała.

W 1995 roku zarząd musiał powołać Zakład Logistyki Materiałowej, który zajmował się zaopatrzeniem wszystkich kopalni, które podlegały Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Warto wiedzieć, że proces restrukturyzacji trwał kilka lat. W tym czasie powstały także Zakłady Koksownicze „Przyjaźń”. Przydzielono do spółki kopalnię Budryk.

Później modernizowano kopalnie. Obecnie kapitał zakładowy spółki szacuje się na ponad 587 mln zł. Grupa jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Grupa podzieliła się na kilka przedsiębiorstw, które również można podzielić ze względu na przedmiot działalności.

Niektóre zajmują się tylko działalnością górniczą, inne koksowniczą a inne energetyczną..

www.bisnode.pl/firma/?id=727710&nazwa=PLOCMAN_SP_Z_O_O Wydrukujemy dla Ciebie naklejki z logo Twojej firmy