Pages Menu
Categories Menu

Napisane Mar 20, 2018 w Biznes, Finanse i ekonomia, Kultura biznesowa | 0 comments

Było piwo, będzie wódka

Było piwo, będzie wódka

Standardem w przypadku negocjacji handlowych z Rosjanami są prywatne odwiedziny w domu kontrahenta. Możemy z góry liczyć się z takim zaproszeniem i należy je odczytywać jako pozytywny sygnał. W takich okolicznościach strój nie musi być tak oficjalny – za brak krawata nikt się na nas nie obrazi. Nie musimy też przywiązywać aż takiej wagi do propozycji przedstawianych jako ostateczne, nawet gdy partner robi wrażenie kategorycznego. Warto trochę poczekać, porozmawiać. Za chwilę okaże się, że warunki mogą być znacznie korzystniejsze niż pierwotnie ustalono. Jeszcze ważna uwaga dotycząca powitań – jeśli temperatura jest niska, a my nosimy rękawiczki, zawsze zdejmijmy je przed podaniem ręki. Niemile widziane jest też trzymanie rąk w kieszeniach – za to Rosjanie mogą się nawet obrazić.

 

Specyficznych elementów rosyjskiej kultury jest więcej. Nie wolno pokazywać podeszew butów, tudzież trzymać nóg na stole i siedzeniach. Pod tym względem negatywny odbiór jest podobny jak w krajach muzułmańskich. Jeśli wszystko idzie dobrze i padło wspomniane już zaproszenie do domu, przyjmijmy je z entuzjazmem i liczmy na serdeczną gościnę. Rosjanie dbają o gości, więc na stole pojawi się sporo smacznego jedzenia.

 

Oprócz kawioru oraz innych rosyjskich specjałów musimy liczyć się również z obecnością wódki. Zajmuje ona w tamtejszej kulturze bardzo ważne miejsce i może polać się nawet w czasie stricte zawodowych rozmów.

 

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *